ECOROTE 2800 na Polskiej Stacji Antarktycznej „Arctowski”

ECOROTE 2800 na Polskiej Stacji Antarktycznej „Arctowski”

Chwalimy się sukcesami!

Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że nasza turbina wiatrowa Ecorote 2800 z powodzeniem pracuje na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego.

Jest to dla nas ogromny powód do dumy, ponieważ zmienne i porywiste wiatry w tamtych rejonach powodują trudne warunki pracy tego typu urządzeń. Pomimo to zamontowana w grudniu 2015r. turbina Ecorote radzi sobie doskonale.

Poniżej krótka fotorelacja, a także informacje na temat Polskiej Stacji „Arctowski” oraz specyfikaca wiejącego tam wiatru

 ECOROTE2800 ArctowskiECOROTE2800 Arctowski ECOROTE2800 Arctowski ECOROTE2800 Arctowski ECOROTE2800 Arctowski

Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego, powszechnie nazywana “Arctowski” znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego, zaliczanej wraz z całym archipelagiem do klimatycznej strefy morskiej Antarktyki. Miejsce to jest odległe od Polski o ponad 14 tys. km. Opiekę logistyczną i merytoryczną nad Stacją „Arctowski” sprawuje Zakład Biologii Antarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

Charakterystyka wiatrów

Wiatry w rejonie Stacji charakteryzują się znaczną zmiennością i porywistością. Typowe są wiry (trąby powietrzne o średnicy kilkadziesiąt metrów) powstające u wylotu Fiordu Ezcurra, powodujące bardzo szybką zmianę kierunku i prędkości od kilku m/s przed nadejściem wiru do 30-50 m/s w czasie jego przechodzenia.

Średnia prędkość wiatru w rejonie Stacji „Arctowski” wynosi 6,6 m/s. Najsilniejsze wiatry występują wiosną (wrzesień – 7,4 m/s, październik – 7,3 m/s) oraz jesienią (marzec – 6,9 m/s).

Bardzo często (81 dni w roku) w rejonie Stacji występują wiatry sztormowe o sile >17 m/s. Często też występują wiatry huraganowe (>30 m/s), pojawiające się w każdym miesiącu, najczęściej jednak w lipcu i październiku. Maksymalne chwilowe prędkości wiatru przekraczają 60 m/s (rekordowy poryw 74 m/s zanotowano w styczniu 2008 roku).

źródło: http://www.arctowski.pl/index.php?p=2